KASON METPRESS-VM30 Vacuum Cold Mounting Press
Request a Quote
Product Details
Introduction
Feature
1. Quickly reach high vacuum (-60KPa)
3. Large volume, transparent vacuum chamber;
4. Built-in vacuum pump, low noise, oil-free, pollution-free and maintenance-free
5. The mounted sample and mounting material can be vacuumed in advance;
8. Comes with a timer, which will automatically release the pressure after the inlay is completed.
Product parameters
Name
Specification
Number of mounted samples
>10 pieces (for inlay molds with a diameter of 30mm)
Vacuum chamber size
300Lx 300W x 300Hmm
Maximum vacuum degree
-0.06MPa(-60KPa)
Pumping time
less than 1 minute
Mold
Suitable for molds of various shapes:
Dimensions
Diameter 20, 40, 50mm, or rectangular mold, or disposable mold
power supply
Vacuum chamber: 300Lx 300W x 300H mm