KASON HTMV-1000TH Touch Screen Micro Vickers Hardness Tester
Request a Quote
Product Details
Features
Digital Micro Vickers hardness tester adopsunique precision design of optics, mechanic
Application Range
Product parameters
Model
KASON HTMV-1000TH
Test Force
0.098n(10gf), 0.246n(25gf), 0.49n(50gf),
0.98n(100gf), 1.96n(200gf), 2.94n(300gf),
4.90n(500gf), 9.80n(1000gf)
Test Range
1HV~2967HV
Test Mode
HV/HK
Loading Method
Automatic (Loading/Dwell/Unloading)
Conversion Scale
HK, HRA, HRBW, HRC, HRD, HRGW,
HRKW, HR15n, HR30n, HR45n,
HR15TW, HR30TW, HR45TW, HBW
Shifting between
Objective and Indenter
Maunual
Total Magnification
100×, 400×
Resolution
0.0625μm
Dwell Time
0~60s
Light Source
Halogen Lamp
X-y Test Table
Size: 100×100mm; Travel: 25×25mm;
Resolution: 0.01mm
Max. Height of
Specimen
110mm
Throat
110mm
Power Supply
AC220V, 50Hz
Execute Standard
ISO 6507, ASTM E384, jIS Z2244,
GB/T 4340.2
Dimension
Packing Dimension: 595x415x810mm