KASON HTMV-1000A Auto Turret Micro-Vickers Hardness Tester
Request a Quote
Product Details
Product parameters
Name
Specification
Test Force
10gf25gf50gf100gf200gf300gf500gf1kgf
0.098N 0.245N 0.49N 0.98N 1.96N 2.94N 4.9N 9.8N
Convert Scales
HRA HRB HRC HRD HRF HV HK HBW HR15N HR30N
HR45N
Min. Unit of measurement
0.025 μm
Test Mode
HV/HK
Hardness Test Range
5~3000HV
Test Force Application Method
Automatic (loading, dwelling, unloading)
Turret Method
Automatic
Objective Lens
10X 40X
Eyepiece
10X
Total Magnification
100X (observation) 400X (measurement)
Test Force Dwell Time
1~60s
X-Y Table Size
100*100mm
X-Y Test Table Maximum
25*25mm
Data Output
LCD display readout
Max. Height of Specimen
110mm
The Distance From the Center of
110mm
Power Supply
AC220V±5%,50~60Hz
Executive Standard
ISO 6507 ASTM E384 JIS Z2244  GB/T 4340 .2
Dimensions
405*290*480mm